ריצוף שיש וקרמיקה
 

יריעות איטום לבריכות ומאגרי מים

בשנים האחרונות ניתן לראות עליה משמעותית בכמות בריכות השחייה הפרטיות שנבנות. אחד הדברים החשובים ביותר בתחום של בניית בריכות הוא תחום האיטום.

 

איטום מאגרי מים נחשב לתחום אתגר במיוחד בענף האיטום. בריכות תמיד צריכות לעמוד בכמויות מים גדולות וגם בלחץ גבוה של מים לטווח ארוך ולכן עבודות האיטום בהן מורכבות במיוחד. עבודות האיטום בבניית מאגרי מים נמשכות למעשה לאורך כל תהליך ההקמה – משלב יציקת הבריכה, דרך שלב הכנת התשתיות וכמובן בעבודת האיטום המרכזית לאחר הקמת המאגר.

באיטום מאגרי מים נעשה שימוש בחומרי איטום מיוחדים ויש צורך בשיטות עבודה מיוחדות ומורכבות מה שהופך פרויקטים אלו ליקרים במיוחד.

בעבודות איטום מאגרי מים ישנם שלי שלבים חשובי- איטום חיצוני ואיטום פנימי. העבודה המרכזית היא כמובן האיטום הפנימי, שניתן לביצוע בכמה שיטות כאשר המובילה שהן היא שימוש ביריעות איטום מתקדמות.

יריעות איטום המתאימות במיוחד למאגרי מים הן מסוג PVC. הן שייכות לקבוצת החומרים התרמופלסטיים שמתאפיינים בכך שהם חוזרים לצורתם המקורית לאחר תהליך חימום. בכך הם מאפשרים למעשה חיבור של היריעות אחת לשניה באמצעות ריתוך.

תכונה זו הופכת אותן למתאימות במיוחד לאיטום שטחים גדולים כמו מאגרי מים, כיוון שניתן ליצור בקלות יחסית יריעות בשטח גדול. יריעות איטום אלו נחשבות לעמידות במיוחד לאורך זמן נגד בקטריות וכימיקלים שונים וגם נגד קרני UV של השמש.

סוג נוסף של יריעות איטום המתאים למאגרי מים הן יריעות מסוג EPDM, שמתאפיינות בכך שהן מתרככות כאשר מחממים אותן ומתקשות באופן סופי בחזרה על ידי חימום נוסף. מבחינת שיטת החיבור ביניהן והנחתן באזור הנאטם הן דומות ליריעות PVC והן מתאפיינות ביכולת עמידות גבוהה בתנאי מזג אוויר קיצוניים.

איטום יציקת הבטון במאגרי מים

ישנה חשיבות רבה גם לאיטום יציקת הבטון עצמה בתהליך הבניה של מאגרי מים. יציקת הבטון חייבת להיות מוגנת מהרטיבות הטבעית של הקרקע בה היא נבנתה ולכן חשוב להפקיד גם על איטום חיצוני.

חומר האיטום החשוב ביותר באיטום יציקות בטון של בריכות הוא תוסף האיטום הגבישי. חומר זה ייחודי בשל העובדה שהוא נשאר פעיל באופן תמידי בתוך הבטון ובכך מחזק את איטום המאגר לאורך זמן. החומר יודע לפעול בכל פעם שישנה חדירה של רטיבות לתוך יציקת הבטון ולייצר גבישים קריסטלים שאוטמים את אזור החדירה ומונעים את התפשטותה.

בנוסף, מדובר בחומר איטום שעמיד במיוחד בתנאי לחץ של מים, עמיד בפני כימיקלים שונים ובאופן נדיר אינו רעיל ומותר לשימוש אפילו במאגרים של מי שתייה ובוודאי בבריכות המיועדות לשחייה.

ניתן לראות כי תהליך איטום של בריכות ומאגרי מים הוא מורכב במיוחד ודורש מקצועיות רבה ומגוון גדול של חומרי איטום. מומלץ לפנות לאנשי מקצוע בתחום איטום ייחודי זה עוד בשלבי התכנון הראשונים של המאגר על מנת לבנות מערכת איטום מתאימה ויציבה.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם